Kiedy sąsiadem jest lotnisko – odszkodowanie
Mieszkanie przy lotnisku niekoniecznie należy do najprzyjemniejszych. Hałas wywoływany przez samoloty na dłuższą chwilę bywa uciążliwy. Z tego też powodu co do zasady nieruchomości położone w obrębie lotniska są dużo tańsze aniżeli te oddalone o kilka kilometrów dalej. Jeżeli zaś nieruchomość objęta została tzw. obszarem ograniczonego użytkowania, np. właśnie z powodu ponadnormatywnego hałasu – jego właściciel może domagać się odszkodowania za zmniejszenie jej wartości.
Ułatwienia dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
Co prawda projektowane, ale (za)pewne zmiany zajdą w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym, które mają być dostosowane do unijnej dyrektywy. Dotyczą one w istocie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz ich oddziałów. Zmiany mają na celu rozszerzenie i ułatwienie wymiany informacji pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich Unii Europejskiej.
Wakacje kredytowe
29 lipca bieżącego roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jednym z jej najważniejszych postanowień jest możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej.
Większa ochrona nabywców w relacjach z deweloperem
W dniu 1 lipca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Nowa ustawa zastąpiła poprzednie regulacje w tym przedmiocie i zwiększa ochronę nabywców lokali lub domów jednorodzinnych w relacjach z deweloperem.
Polski Ład 2.0.
Z dniem pierwszego lipca weszła w życie nowelizacja „Polskiego Ładu” zwana również „Nowym -Nowym Ładem”, bądź „Polskim Ładem 2.0.” Część przepisów ma obowiązywać z mocą wsteczną – tj. od dnia 1 stycznia 2022 r., część od lipca, a część dopiero od przyszłego roku.
Dziedziczymy zaległości podatkowe – a co z ulgami?
Zdaniem organów skarbowych, spadkobiercy dziedziczą wszystkie zaległości podatkowe (wraz z odsetkami) zmarłego, lecz nie przysługują im zwolnienia i ulgi podatkowe, z których on mógł skorzystać.
Urzędy skarbowe stoją na stanowisku, iż zwolnienia to uprawnienia osobiste, ściśle związane z osobą zmarłego, a tym samym – nie podlegające dziedziczeniu. Spadkobiercy mogą za to korzystać z niektórych uprawnień zmarłego – np. prawa do zwrotu podatku bądź jego nadpłaty, czy też rozłożenia zaległości na raty.
Sukces prawniczki D&P
Z przyjemnością informujemy, iż nasza koleżanka Karolina Matyga współpracująca z D&P jako junior associate, uzyskała pozytywny wynik z egzaminu adwokackiego.
Przepadek auta w przypadku prowadzenia pod wpływem alkoholu?
Trwają prace nad wprowadzeniem istotnych zmian w Kodeksie Karnym – rządowy projekt nowelizacji zakłada m.in. zaostrzenie kar wobec pijanych kierowców.
Jakie są motywy działania Rządu? Otóż – jak twierdzą projektodawcy – „troska o bezpieczeństwo i przestrzeganie zasad ruchu drogowego”. Cele te mają być osiągnięte m.in. poprzez wprowadzenie nowego rodzaju przepadku – a mianowicie przepadku pojazdu bądź jego równowartości.
Ograniczenie instytucji „czynnego żalu”?
Obecnie trwają prace nad projektem zmian w kodeksie karnym skarbowym. Planowana nowelizacja przewiduje m.in. ograniczenie możliwości skorzystania przez podatnika z dobrodziejstwa „czynnego żalu”. Dla przypomnienia; podatnik, który spóźnił się z zapłatą podatku, nie złożył w czasie deklaracji bądź też niewłaściwie naliczył należność podatkową, ma możliwość uniknięcia kary, poprzez dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów oraz opłacenia zaległości (tzw. „czynny żal”).
Nowe obowiązki sprzedawców niebędących producentami - wyrok TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) w wyroku z dn. 5 maja b.r. orzekł, iż obowiązek zamieszczenia klauzuli gwarancyjnej obciąża także przedsiębiorców wystawiających na portalach internetowych towary, których sami nie wyprodukowali. Jest to orzeczenie niezwykle istotne dla przedsiębiorców, korzystających z platform takich jak Amazon czy Allegro.
Sukces Klientów D&P ws. o stwierdzenie nieważności darowizny udziału w spółce osobowej
Sąd Okręgowy oddalił powództwo przeciwko Klientom Kancelarii – pozwanym w precedensowej sprawie - o stwierdzenie nieważności darowizny ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej (jawnej) dokonanej na rzecz ich obu.
Koniec zakazu eksmisji wprowadzonego w drodze przepisów covidowych
W dniu 15 kwietnia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która m.in. uchyliła:
- art. 9521 k.p.c. (zakaz licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym), oraz
- art. 15zzu „tarczy covidowej” (zakaz eksmisji z lokalu mieszkalnego).
Literówka w obcojęzycznej nazwie a zdolność odróżniająca znaku towarowego
NSA uznał, że usunięcie jednej litery w obcojęzycznej nazwie nie skutkuje nabyciem przez znak towarowy zdolności odróżniającej. Rozstrzygnięcie wydane zostało na kanwie następującego stanu faktycznego. W 2019 r. w polskim Urzędzie Patentowym złożono wniosek o zarejestrowanie słownego znaku towarowego „CANNABI OIL” (m.in. dla suplementów diety).
Życzenia Świąteczne 2022
W imieniu całego Zespołu D&P, w tym szczególnym czasie, życzymy Państwu pełnych spokoju, nadziei, radości i wytchnienia od codziennych obowiązków Świąt Wielkanocnych. Niech czas spędzony w rodzinnym gronie będzie okazją do głębokich rozmów i odtworzenia więzi międzyludzkich.
Polski Ład - obciążenia fiskalne (wyliczenia)
Przedstawione wyliczenie zestawia obciążenia fiskalne (skarbowo-zusowskie). Nie uwzględnia licznych wariantów wyłączeń, które wymagają indywidualnej oceny sytuacji danego podatnika.
Stan prawny na dzień 06.04.2022 r. (ustawa z dnia 29 października 2021 r., zmieniona: dn. 9 grudnia ub.r. (poz. 2349), 9 grudnia ub.r. (poz. 2427) i 17 grudnia ub.r. (poz. 2469).
Ustawodawca planuje wprowadzenie zmian w lipcu br.
Sukces Klienta D&P ws. "frankowej"
Sąd Okręgowy w Częstochowie uwzględnił roszczenie naszego Mocodawcy zgodnie z treścią pozwu i ustalił nieważność umowy kredytu nominowanego do franka szwajcarskiego.
W związku ze stwierdzeniem nieważności umowy, Sąd zasądził od pozwanego na rzecz powodów całość dochodzonej pozwem kwoty, tj. sumę dotychczas spłaconych rat kredytu. Pozwany Bank został w całości obciążony kosztami postępowania.
Podsumowanie VI edycji Konkursu „Od mundurka do togi”
Pod koniec marca w częstochowskim biurze D&P odbył się ostatni etap VI edycji Konkursu "Od mundurka do togi". Sześcioro finalistów wygłosiło mowę końcową na kanwie poznanego wcześniej stanu faktycznego, wcielając się w rolę obrońcy bądź oskarżyciela.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom tegorocznej edycji oraz ich Opiekunom za zainteresowanie Konkursem, a także Patronom, Partnerom oraz Przyjaciołom Konkursu - za wsparcie naszej inicjatywy.
Precedensowa sprawa naszego Klienta przyjęta do rozpoznania przez Sąd Najwyższy
Sprawa ma duże znaczenie praktyczne w toku likwidacji spółek. Wspólnicy w toku postępowania likwidacyjnego zawarli porozumienie, w którym - przy udziale likwidatora sądowego - zgodnie podzielili pomiędzy siebie wszystkie aktywa i pasywa spółki. Pozwoliło to zakończyć polubownie przeciągającą się likwidację. KRS zakończył likwidację i wykreślił spółkę z Rejestru.
Finał Konkursu „Od mundurka do togi”
Wielkimi krokami zbliżamy się do Finału Konkursu, który odbędzie się 21 marca w częstochowskiej siedzibie D&P. O tytuł zwycięzcy powalczy sześciu uczestników. Zapraszamy do obejrzenia relacji w Telewizji Orion w Częstochowie (https://m.youtube.com/watch?v=TEPgSOPndZs) z etapu drugiego, która wprowadzi Państwa w klimat konkursowego współzawodnictwa.
Solidarni z Ukrainą
Z wielkim niepokojem patrzymy na bieżące wydarzenia. Chcemy wyrazić naszą solidarność z Ukrainą.
Wszystkich zainteresowanych, zachęcamy do wsparcia:
https://savelife.in.ua/en/donate/
https://www.peoplesproject.com/en/projects/
https://www.siepomaga.pl/ukraina
„Polski Ład” – obciążenia fiskalne
Ustawa z dn. 29 października 2021 r. zwana przekornie „Polskim Ładem” (zmieniona – jeszcze nim weszła w życie – już trzykrotnie) spędza sen z powiek księgowym, prawnikom i przedsiębiorcom. Jej obszerność oraz niezwykle krótkie, wręcz symboliczne vacatio legis potęgują obraz chaosu legislacyjnego. Obecnie, obliczenie obciążeń skarbowo-zusowskich przedsiębiorcy, wymaga pogłębionych analiz i wyliczeń.
Dla Państwa wygody przygotowaliśmy opracowanie, składające się
z dwóch części. Pierwsza – to skrótowe omówienie obciążeń fiskalnych oraz druga - zestawienie (w formie tabel) ilustrujące te obciążenia na konkretnych przykładach (przy różnych wysokościach – przychodu, kosztów i dochodu). Dziś zamieszczamy pierwszą część – omówienie. W kolejnym poście – zestawienie obciążeń na konkretnych przykładach.
Sukces Klienta D&P
Sąd II instancji (okręg Sądu Apelacyjnego w Łodzi) w wyniku uwzględnienia naszego odwołania prawomocnie oddalił żądanie byłej żony naszego Klienta, która domagała się od Niego, pomimo wcześniejszego podziału majątku przeprowadzonego u notariusza, dodatkowych spłat (wartość przedmiotu sporu ponad 2,4 mln PLN).
Sukces Klienta D&P ws. "frankowej"
Sąd Okręgowy w Częstochowie uwzględnił roszczenie naszych Mocodawców zgodnie z treścią pozwu i orzekł, że umowa kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego jest nieważna w całości.
Praca za granicą a podatek
Polak zatrudniony od lat w Wielkiej Brytanii musi rozliczyć się z krajowym organem skarbowym, jeśli w Polsce została jego rodzina. W rozliczeniu za 2021 r. osoby pracujące za granicą po raz pierwszy zastosują nowe zasady opodatkowania zagranicznych dochodów. Dla wielu osób zatrudnionych w Wielkiej Brytanii może to oznaczać konieczność uiszczenia daniny polskim organom skarbowym.
Spółka może kupować usługi od byłych pracowników
Firmie wolno odliczyć VAT z faktur wystawianych przez przedsiębiorców, którzy niedawno byli w niej zatrudnieni. O interpretację indywidualną wystąpiła spółka z o.o. działająca w branży informatycznej, która zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy realizują zlecone przez klientów projekty.
Intruz na parkingu
Prywatne miejsce parkingowe, jak każda własność czy choćby prawo najmu, podlega ochronie prawnej, ale w wielu wypadkach jest ona iluzoryczna. Właściciel miejsca parkingowego w przypadku jego bezprawnego zajęcia przez inny pojazd ma możliwość zgłosić zajęcie miejsca parkingowego na policję lub do straży miejskiej, co może skutkować nałożeniem na osobę parkującą mandatu karnego od 400,- do 800,- PLN.
TSUE orzekł, kiedy lot uznać za „odwołany”
Jeśli przewoźnik lotniczy przyśpiesza lot o ponad godzinę, to należy go uznać za "odwołany" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To niejedyny wyrok dotyczący praw pasażerów samolotów, który zapadł w ostatnim czasie w Luksemburgu (wyroki w połączonych sprawach C-146/20, C-188/20, C-196/20 i C-270/20, Azurair i in., w sprawie C-263/20 Airhelp oraz w sprawie C-395/20Corendon/Airlines).
Sukces Klienta D&P
Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił naszą skargę kasacyjną w sprawie w której organy nakazały przywrócić naszemu klientowi poprzedni sposób zagospodarowania terenu. W ocenie organów dotychczasowy sposób zagospodarowania terenu był niezgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wszedł w życie w trakcie procedowania wniosku o wydanie warunków zagospodarowania terenu.
Życzenia Świąteczne 2021
W imieniu całego Zespołu D&P życzymy Państwu spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia, niegasnącej nadziei oraz chwil roziskrzonych radością.
Niech Nowy Rok 2022 okaże się czasem wielu pozytywnych zmian oraz realizacji planów osobistych i zawodowych.
SN: kara umowna za każdy dzień zwłoki może być naliczana bez ograniczeń
W umowach na wypadek niedociągnięć w wykonaniu umowy określone są często sankcje pieniężne za każdy dzień opóźnienia albo zwłoki. Sąd Najwyższy w uchwale zapadłej w sprawie o sygn. III CZP 16/21 przesądził, że nie musi być oznaczony końcowy termin naliczania kary umownej.