Archiwum

  • Data dodania: Dzień temu 22-04-2021

Siedziba działalności gospodarczej w prywatnym mieszkania 

Przedsiębiorca, który ma siedzibę firmy w swoim mieszkaniu, zaliczy do podatkowych kosztów wydatki na sprzęt i meble. Nawet jeśli czasami są używane na potrzeby osobiste – stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej (znak: 0115-KDIT3.4011.213.2020.5.AD).

  • Data dodania: Dzień temu 14-04-2021

Osobowość Roku 20

Miło nam poinformować, że członek Zespołu D&P Joanna Dawid została nominowana przez Kapitułę Redakcji Dziennika Zachodniego do tytułu Osobowość Roku 2020.

  • Data dodania: Dzień temu 30-03-2021

Osoba niepełnosprawna nie odliczy wydatków na ćwiczenia na siłowni

Ogólnie dostępne ćwiczenia to nie rehabilitacja. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: KIS) w sprawie niepełnosprawnej podatniczki, która musi w sposób ciągły poddawać się zabiegom i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

  • Data dodania: Dzień temu 23-03-2021

Kary umowne spowodowane koronawirusem

Jeżeli za nieterminową realizację dostaw odpowiada Covid-19, to zapłacone kontrahentom odszkodowania podatnik może rozliczyć w swoim rachunku podatkowym. W związku z trwającym stanem epidemii, zasada ta nadal obowiązuje. Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

  • Data dodania: Dzień temu 16-03-2021

E-licytacje nieruchomości

Ułatwienia w egzekucji z nieruchomości zawiera projekt rządowej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego (druk sejmowy nr 899). Nowelizacja przewiduje bowiem dodanie Rozdziału 6a pt. „Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej”. Obecnie w postępowaniu cywilnym brakuje takich regulacj

  • Data dodania: Dzień temu 10-03-2021

Wyższa stawka podatku od nieruchomości osoby prowadzącej działalność gospodarczą nieproporcjonalną ingerencją w prawo własności – orzekł Trybunał Konstytucyjny

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw RP został opublikowany wyrok Trybunały Konstytucyjnego z dnia 24.02.br., sygn. akt SK 39/19, który wszedł w życie w dniu 3.03.br. Oznacza to, że otworzył się termin do wznawiania tych postępowań, w których rozstrzygnięto o obowiązkach podatkowych niezgodnie z Konstytucją RP. Do dnia 3.04.br. można wnioskować o wznowienie postępowań administracyjnych zakończonych ostateczną decyzją, z kolei do dnia 3.06.br. można wzruszać postępowania sądowoadministracyjne, prawomocnie rozstrzygające o tym obowiązku podatkowym.

  • Data dodania: Dzień temu 05-03-2021

Finał V edycji Konkursu „Od mundurka do togi” - podsumowanie

1 marca br. odbył się ostatni etap Konkursu, organizowanego corocznie przez naszą Kancelarię. Do Finału zakwalifikowało się sześciu uczniów. Tegorocznym zwycięzcą została Dominika Majer z I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. II miejsce zajęła Katarzyna Mańka z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, a III miejsce Łukasz Hamara z I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

  • Data dodania: Dzień temu 04-03-2021

Podatek cukrowy i opłata „małpkowa”

Już wiadomo – to fiskus będzie interpretował przepisy o opłatach od słodkich napojów i alkoholi w małych butelkach. Uchwalona w dniu 25.02.21 r. ustawa ma zakończyć pat decyzyjny wokół wydawania interpretacji przepisów podatkowych. Interpretacje te będą wydawane w podobnym trybie co interpretacje odnoszące się do innych podatków.

  • Data dodania: Dzień temu 22-02-2021

Jarosław T. Dawid wybrany na Prezesa Sądu Dyscyplinarnego Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej

Partner zarządzający D&P, adwokat Jarosław T. Dawid został wybrany wczoraj - 21 lutego na stanowisko Prezesa Sądu Dyscyplinarnego Częstochowsko-Piotrkowskiej Izby Adwokackiej oraz delegata na Krajowy Zjazd Adwokatury w kadencji 2021 - 2025.

Jego praca społeczna w sądownictwie dyscyplinarnym i jako delegat na KZA zyskuje zaufanie środowiska nieprzerwanie już od 26 lat.

Serdeczne gratulacje!

  • Data dodania: Dzień temu 19-02-2021

Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju?

Z uwagi na brak przepisów podatkowych odnoszących się do wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju (dalej: PFR), interpretacyjne rozstrzygnięcia Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: KIS) oparte są w głównej mierze na komunikatach Ministerstwa Finansów. Podatkowe rozliczenie subwencji z PFR wciąż wywołuje wątpliwości, czego świadectwem są liczne wnioski o wydanie interpretacji podatkowych w tym zakresie.

  • Data dodania: Dzień temu 17-02-2021

Widmo utraty wsparcia z tarcz antykryzysowych

Pomoc dla przedsiębiorców udzielana w związku z kryzysem wywołanym przez Covid-19 może być ograniczona. Przepis art. 23 ustawy antykryzysowej z dnia 28.10.20 r. przewiduje możliwość odmówienia pomocy, w szczególności związanej z wypłatami środków finansowych z Polskiego Funduszu Rozwoju (dalej: PFR).

  • Data dodania: Dzień temu 11-02-2021

Fiskalny formalizm utrudnia otrzymanie ulgi za złe długi

W zeznaniach PIT/CIT za 2020 rok przedsiębiorcy po raz pierwszy skorzystają z ulgi za złe długi. To szansa na odzyskanie podatku dla firm, którym nie płacą kontrahenci, a takich, w czasie pandemii koronawirusa, przybyło.

  • Data dodania: Dzień temu 05-02-2021

Dowód osobisty - zmiany

Wygląd dowodów osobistych w ciągu ostatnich 20 lat przeszedł znaczne zmiany – od tzw. „zdjęcia z uchem”, przez fotografię biometryczną, aż po usunięcie danych o adresie zameldowania. Podobnie jest z podpisem, którego nie ma od 2015 r. Trwają jednak prace legislacyjne nad kolejną nowelizacją ustawy o dowodach osobistych, która wprowadzić ma do dokumentu tożsamości zapis odcisków palców oraz graficzny wzór podpisu.

  • Data dodania: Dzień temu 29-01-2021

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym – pieszy na pasach

Sejm uchwalił nowelizację prawa o ruchu drogowym. Zmiany wprowadzają nowe uprawnienia i obowiązki zarówno pieszych, jak i kierowców. Nowelizacja zakłada pierwszeństwo pieszych już w momencie wchodzenia na pasy. Przechodząc jednak przez jezdnię nie będą mogli korzystać z urządzeń elektronicznych – w przeciwnym razie zapłacą mandat w kwocie od 50,- PLN do 150,- PLN.

  • Data dodania: Dzień temu 25-01-2021

II etap V edycji Konkursu „Od mundurka do togi”

25 stycznia br. w częstochowskiej siedzibie Dawid & Partnerzy odbył się II etap V edycji Konkursu "Od mundurka do togi”, do którego zakwalifikowali się uczniowie z Częstochowy, Sosnowca, Namysłowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Katowic, Głogowa oraz Warszawy.
Po raz kolejny umiejętność swobodnego wypowiadania się oraz znajomość terminologii prawniczej pozytywnie zaskoczyła członków jury.

  • Data dodania: Dzień temu 19-01-2021

Gromadzenie informacji o stanie zdrowia klientów a RODO

Mierzenie klientom temperatury, prośba o wypełnianie oświadczeń o braku kontaktu z osobami chorymi lub braku objawów koronawirusa może stanowić naruszenie przepisów RODO. Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz stanowiskiem Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), podstawę mierzenia i rejestrowania temperatury, a także zbierania informacji o stanie zdrowia klientów, czyli przetwarzania danych wrażliwych, mogłoby stanowić wyłącznie skierowane do danego przedsiębiorcy działania służb sanitarnych, np. decyzja indywidualna lub ogólne wytyczne.

  • Data dodania: Dzień temu 11-01-2021

Przepisy wydane wbrew regułom Konstytucji RP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w sprawie prowadzonej pod sygn. akt II SA/Op 219/20, wskazał że wydany przez rząd zakaz prowadzenia salonów fryzjerskich miał swoje zdrowotne uzasadnienie, ale stosowne przepisy wydano wbrew regułom Konstytucji RP. Na podstawie wadliwych przepisów nie można nakładać kar.

  • Data dodania: Dzień temu 23-12-2020

Wigilia w czasie pandemii

Zgodnie z § 26 ust. 11 pkt 2) Rozporządzeniem Rady Ministrów 1 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.

  • Data dodania: Dzień temu 22-12-2020

Tarcza branżowa

W dniu 19 grudnia 2020 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w postaci tzw. tarczy branżowej 6.0.

  • Data dodania: Dzień temu 21-12-2020

Zakaz poruszania się w noc sylwestrową

W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów ukazał się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt w pkt 9 przewiduje wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w dniach: 31 grudnia 2020 r. i 1 stycznia 2021 r.

  • Data dodania: Dzień temu 17-12-2020

Złe długi

Już wcześniej informowaliśmy Państwa o pojawieniu się nowej możliwości odzyskania VAT’u od nieściągalnych wierzytelności. Perspektywę taką zapowiedział wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 15.10.20 r. wydany w sprawie C-335/19.
W dniu 7 grudnia br. wyrok ten wraz z uzasadnieniem został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Tym samym, podatnicy, którzy są zainteresowani odzyskaniem nadpłaconego VAT (wraz z odsetkami od dnia zapłaty podatku do dnia jego zwrotu) mogą w ciągu 30 dni od tej daty złożyć wnioski o stwierdzenie (i zwrot) nadpłaty podatku.

  • Data dodania: Dzień temu 14-12-2020

Zyski osiągane przez spółkę komandytową po zmianach CIT

1 stycznia 2021 r. wejdą w życie zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych. Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r., poz. 2123).

  • Data dodania: Dzień temu 09-12-2020

Wiek emerytalny a praca

Jeśli w trakcie postępowania sądowego o przywrócenie do pracy pracownik osiągnie wiek emerytalny, nie pozbawi go to należnych mu praw. To sedno najnowszego wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego, który zapadł w sprawie prowadzonej pod sygn. akt I PK 197/19

  • Data dodania: Dzień temu 07-12-2020

I etap Konkursu „Od mundurka do togi” - V EDYCJA

W dniu dzisiejszym (7 grudnia br.) odbył się I etap Konkursu "Od munudrka do togi", który został przeprowadzony w formie elektronicznej.
Wzięło w nim udział prawie 70. Uczestników z całej Polski.
 

  • Data dodania: Dzień temu 04-12-2020

Trybunał Konstytucyjny uchyla zbyt wysokie opłaty w przetargach

Pięciokrotnie wyższa od wpisu kwota za odwołanie do sądu przy zamówieniach publicznych narusza prawo przedsiębiorców do sądu. Tak orzekł w dniu 2 grudnia 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem zapadłym w sprawie prowadzonej pod sygn. akt SK 9/17.

  • Data dodania: Dzień temu 27-11-2020

Przewlekłość postępowania a epidemia wirusa SARS-CoV-2

Zgodnie z ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, strona postępowania która doświadczyła przewlekłości postępowania może domagać się wypłaty na jej rzecz kwoty w wysokości od 2.000,- PLN do 20.000,- PLN.

  • Data dodania: Dzień temu 24-11-2020

Prywatny monitoring a RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w postępowaniu prowadzanym pod sygn. akt II SA/Wa 415/19 stwierdził, że nie wolno bez zgody nagrywanego zaglądać w jego okna prywatną kamerą, nawet jeżeli jest to podyktowane obawą o swoje bezpieczeństwo i przypadkami wandalizmu w budynku. Do tego stwierdzenia doszedł Sąd, uznając, że doszło do przekroczenia przepisów o ochronie danych osobowych.

  • Data dodania: Dzień temu 12-11-2020

"Śladami Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”

W 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Kinie Studyjnym OKF Iluzja miał premierę film dokumentalny dotyczący kilku konspiracyjnych wizyt Józefa Piłsudskiego w Częstochowie. Od wczoraj można go również zobaczyć w serwisie YouTube.

  • Data dodania: Dzień temu 09-11-2020

Następcza weryfikacja wniosków stanowiących podstawę dofinansowania przedsiębiorców

W ramach działań związanych z zapobieganiem negatywnym skutkom gospodarczym, których przyczyną jest epidemia wirusa SARS-CoV-2, Polska na chwilę obecną przeznaczyła 123 mld PLN na ochronę miejsc pracy i gospodarki, w tym 60 mld PLN w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju.

Podstawą uzyskania świadczenia było spełnienie określonego rodzaju kryteriów, co poświadczane było głównie poprzez oświadczenie samego zainteresowanego. Od samego początku właściwe organy zapowiadały jednak, że będą przeprowadzać weryfikację następczą złożonych wniosków. Teraz właśnie następuje kontrola prawidłowości wniosków o dofinansowanie.

  • Data dodania: Dzień temu 30-10-2020

Przedsiębiorco odzyskasz VAT w odniesieniu do wszelkich nieściągalnych wierzytelności!

Do tej pory w polskim systemie prawnym rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, tzw. „złych długów” regulowały restrykcyjne oraz kazuistyczne przepisy art. 89a i 89b ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy te były niekorzystne dla przedsiębiorców, gdyż ograniczały możliwość odzyskania podatku VAT z faktur, za które kontrahent nie uiścił zapłaty.

A może szukasz?