Siedziba działalności gospodarczej w prywatnym mieszkania
Przedsiębiorca, który ma siedzibę firmy w swoim mieszkaniu, zaliczy do podatkowych kosztów wydatki na sprzęt i meble. Nawet jeśli czasami są używane na potrzeby osobiste – stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej (znak: 0115-KDIT3.4011.213.2020.5.AD).
Powyżej wskazana interpretacja została wydana na rzecz przedsiębiorcy prowadzącego działalność z zakresu informatyki, który w czasie epidemii przeniósł działalność do mieszkania. To, co robi (tworzenie oprogramowania), wymagało ciągłego kontaktu audiowizualnego z innymi członkami zespołu. Dlatego zakupił telewizor za 4.600,- PLN. Wykorzystuje go jako duży ekran komputerowy do wideokonferencji, przy wspólnej pracy nad projektami. Przedsiębiorca poinformował, że telewizor wisi na ścianie w salonie połączonym z kuchnią. Przyznał się, że poza czasem pracy pomieszczenia są wykorzystywane do celów prywatnych. I napisał we wniosku o interpretację: „Telewizor powinien stanowić koszt uzyskania przychodu w całości pomimo zachodzących podejrzeń, że może również służyć prywatnym celom". W odpowiedzi organ skarbowy potwierdził, że telewizor można rozliczyć w kosztach w 100 %.
Innym przykładem jest interpretacja w sprawie radcy prawnego, który prowadzi w domu kancelarię. Na jej potrzeby wykorzystywał jedną trzecią budynku. W tej proporcji chciał rozliczyć wydatki na meble i sprzęt, który był wykorzystywany zarówno w firmie, jak i prywatnie. Organ skarbowy uznał jednak, że wyposażenie może w całości być kosztem, pod warunkiem że na cele osobiste jest używane tylko sporadycznie. Organ wskazał również, że jedynie rzeczy powyżej 10.000,- PLN trzeba wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. A następnie amortyzować. Kosztem uzyskania przychodów będą więc odpisy amortyzacyjne.