Archiwum

  • Data dodania: Dzień temu 02-10-2023

Sukces Klientów D&P - monitoring na wspólnej nieruchomości stron

Przeciwnik domagał się usunięcia monitoringu zainstalowanego bez jego zgody na – częściowo wspólnej - nieruchomości stron. Twierdził, że obecność kamer naruszała jego prawo do prywatności, wizerunku, spokoju i miru domowego. Przytaczał też kilka wyroków Sądów Apelacyjnych, z których wynikało, że monitoring nie powinien naruszać dóbr osobistych sąsiadów.

  • Data dodania: Dzień temu 22-09-2023

Szybszy sposób na rekompensatę za błędy medyczne?

We wrześniu weszła w życie nowelizacja Ustawy o Prawach Pacjenta. Nowe przepisy rozszerzają uprawnienia osób, które ucierpiały w wyniku „zdarzenia medycznego” podczas udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 

  • Data dodania: Dzień temu 08-09-2023

Niższe podatki - wyrok NSA

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 lipca 2023 r. (III FSK 250/23) otwiera drogę do niższej stawki podatku dla części przedsiębiorców posiadających nieruchomości o charakterze mieszkalnym.
Zmiana dotychczasowej linii orzeczniczej NSA miała swoje źródło w Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r. (SK 39/19), w którym TK stwierdził, że art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych  rozumiany w ten sposób, że o związaniu gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie gruntu, budynku lub budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Data dodania: Dzień temu 01-09-2023

Sukces Klienta D&P - bezkosztowe odstąpienie od umowy o udział w imprezie turystycznej

Wyrokiem z dnia 24.08.br., Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie zasądził od organizatora turystyki na rzecz sześciu Klientów Kancelarii kwot wpłaconych tytułem ceny za udział w imprezie turystycznej wraz z odsetkami. Wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19, ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się utrudniały codzienne funkcjonowanie i miały wpływ na poczucie bezpieczeństwa.

  • Data dodania: Dzień temu 25-08-2023

Surowsze kary dla pijanych kierowców

Już niebawem wchodzą w życie przepisy znacznie zaostrzające kary dla kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Gruntowna reforma kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw (uchwalona 7 lipca 2022 r.) w większości zacznie obowiązywać od 1 października 2023 r. Jakie zmiany co do odpowiedzialności kierowców przewidział ustawodawca? Przede wszystkim znacznie surowszy wymiar kary dla tych, którzy prowadzą w stanie nietrzeźwości. To jednak nie wszystko.

  • Data dodania: Dzień temu 18-08-2023

Odpowiedzialność członka zarządu a brak kwalifikacji

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 30.06.23 r., sygn. akt III FSK 2244/21 rozstrzygnął czy brak odpowiednich kwalifikacji lub świadomości członka zarządu spółki kapitałowej wyłącza jego odpowiedzialność za zobowiązania spółki.

W komentowanej sprawie naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności byłego członka zarządu za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a dyrektor izby administracji skarbowej utrzymał w mocy tę decyzję.

  • Data dodania: Dzień temu 11-08-2023

Własność pierścionka zaręczynowego

Chociaż sezon ślubny w pełni, to jednak nie zawsze udaje się partnerom skutecznie sfinalizować związek i stanąć na ślubnym kobiercu, by wypowiedzieć sobie upragnione ‘tak’. Wówczas, oprócz rozgoryczenia, przynajmniej jednego z niedoszłych małżonków, pojawiają się kwestie wzajemnych rozliczeń finansowych i prawo do pierścionka zaręczynowego.

  • Data dodania: Dzień temu 04-08-2023

Nadchodzą ważne zmiany w prawie spadkowym

W dniu 28.07.br. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje istotne zmiany w zakresie prawa spadkowego. Najważniejsze z nich to:

  • ułatwienia dotyczące odrzucenia spadku przez małoletnie dzieci,
  • zawężony krąg spadkobierców w grupie trzeciej,
  • dodatkowe podstawy wyłączenia od dziedziczenia.

  • Data dodania: Dzień temu 28-07-2023

Likwidacja spółki a odpowiedzialność zarządu za jej zobowiązania

Samo zakończenie funkcjonowania spółki kapitałowej w obrocie nie zwalnia członków zarządu za jej zobowiązania. Przypomniał o tym Sąd Najwyższy w niedawnym postanowieniu, potwierdzając tym samym dokonywaną już przez siebie wykładnię.

  • Data dodania: Dzień temu 21-07-2023

Nowelizacja w prawie podatkowym – najem prywatny

W lipcu weszły w życie przepisy, które podwyższyły limity rocznego przychodu dla małżeństw czerpiących przychody z najmu prywatnego. Zasadą jest, że przychód z najmu prywatnego do kwoty 100.000 PLN rocznie jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 %, a powyżej tej kwoty – w wysokości 12,5 %. Przed zmianą przepisów, aby płacić niższą stawkę ryczałtu, łączny przychód małżonków nie mógł przekroczyć kwoty 100.000 PLN.

  • Data dodania: Dzień temu 14-07-2023

Rekompensata za opóźniony, odwołany lub przyspieszony lot

Wakacje to czas wzmożonych podróży. Podróżujący często korzystają z usług linii lotniczych. Nie zawsze jednak podróż przebiega planowo. Co w przypadku opóźnienia lotu o 3 godziny, odwołania lub przyspieszenia lotu? W takiej sytuacji pasażerom przysługuje rekompensata finansowa. Jej wysokość jest jednak uzależniona od odległości między lotniskiem startu i lądowania. Rekompensata może wynosić 250 euro w przypadku lotów do 1500 km, 400 euro w przypadku lotów powyżej 1500 km w obrębie UE i wszystkie inne loty od 1500 do 3500 km, 600 euro dla lotów dalszych - powyżej 3500 km.

  • Data dodania: Dzień temu 07-07-2023

Na horyzoncie nowa definicja „budowli” i „budynku” –  ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podatku od nieruchomości

4 lipca 2023 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niekonstytucyjna. Niezgodność polega na naruszeniu zasady uregulowania przedmiotu opodatkowania w ustawie (art. 217 Konstytucji) oraz zasady powszechności opodatkowania (art. 84). Takie rozstrzygnięcie stanowi największą rewolucję w przedmiocie podatku od nieruchomości od lat, choć jej dokładny zakres i konsekwencje poznamy dopiero w najbliższych miesiącach.

  • Data dodania: Dzień temu 30-06-2023

Zwaloryzowana kwota wolna od podatku od spadków i darowizn

Wszyscy znamy niezbyt optymistyczne powiedzenie Benjamina Franklina – „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.”. Obecnie polskie prawo podatkowe podlega tak nieustannym zmianom, że nie ma mowy o jego - „pewności”. Wśród szeregu zmian na niekorzyść podatników doczekaliśmy się wreszcie jednej pozytywnej.

  • Data dodania: Dzień temu 15-06-2023

Banki nie mogą żądać wynagrodzenia od frankowiczów!

Zgodnie z wydanym w dniu dzisiejszym wyrokiem TSUE w sprawie C-520/21, bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Jednocześnie, obowiązujące prawo nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu walutowego, kredytobiorcy żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat.

  • Data dodania: Dzień temu 31-05-2023

Sukces

Z przyjemnością informujemy, iż nasza koleżanka Joanna Chrząstek współpracująca z D&P jako junior associate, uzyskała pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego.
Gratulując uzyskania tytułu radcy prawnego, składamy jednocześnie – w imieniu całego Zespołu – życzenia dalszych sukcesów w karierze zawodowej.

  • Data dodania: Dzień temu 12-05-2023

Kodeks Etyki Adwokackiej - reklama

Zespół Naczelnej Rady Adwokackiej, którym kieruje adw. Przemysław Stęchły, z nieocenionym udziałem adw. Piotra Piesiewicza, a którego członkiem jest adw. Jarosław T. Dawid, zakończył kolejny etap prac nad aktualizacją Kodeksu Etyki Adwokackiej.

  • Data dodania: Dzień temu 01-05-2023

Opieka prawna pro bono nad częstochowskim WOPR

Od kilku lat D&P wspiera pro bono w działaniach prawnych częstochowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W podziękowaniu za pomoc i współpracę, na Walnym Zebraniu Delegatów 27.04. br

  • Data dodania: Dzień temu 17-04-2023

Spotkanie sądowego pionu dyscyplinarnego Adwokatury

W dniach 14-16 kwietnia br. w Iławie odbyło się spotkanie sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego i prezesów Sądów Dyscyplinarnych Izb Adwokackich. Uczestniczył w nim adwokat Jarosław. T Dawid, od 2007 roku Prezes Sądu Dyscyplinarnego Częstochowsko-Piotrkowskiej IA.

  • Data dodania: Dzień temu 08-04-2023

Życzenia Świąteczne 2023

W imieniu całego Zespołu D&P, w tym szczególnym czasie, życzymy Państwu pełnych spokoju, nadziei, radości i wytchnienia od codziennych obowiązków Świąt Wielkanocnych. Życzymy również, aby ten czas przyniósł wiele uśmiechu oraz życzliwości.

  • Data dodania: Dzień temu 31-03-2023

Finał VII edycji Konkursu „Od mundurka do togi”

27 marca br. w częstochowskim biurze D&P odbył się ostatni etap VII edycji Konkurs "Od mundurka do togi". Ośmioro finalistów wygłosiło mowę końcową na kanwie poznanego wcześniej stanu faktycznego, wcielając się w rolę obrońcy bądź oskarżyciela.

  • Data dodania: Dzień temu 17-03-2023

Sukces Klienta D&P w sprawie „frankowej”

Sąd Okręgowy w Częstochowie wyrokiem z dnia 13 marca 2023 r. uwzględnił roszczenie naszego Mocodawcy i ustalił nieważność umowy kredytu hipotecznego indeksowanego #chf.
W związku ze stwierdzeniem nieważności umowy, Sąd zasądził od pozwanego na rzecz powodów całość dochodzonych pozwem kwot, tj. kwoty 173.617,01 PLN i 79.901,04 CHF oraz obciążył Bank w całości kosztami procesu.

  • Data dodania: Dzień temu 02-03-2023

Sukces Klienta D&P w sprawie „frankowej” w niespełna 5 miesięcy!

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyrokiem z dnia 1 marca 2023 r. w całości uwzględnił roszczenie naszego Mocodawcy i ustalił nieważność umowy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.

  • Data dodania: Dzień temu 10-02-2023

Sukces Klienta D&P przed NSA

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór dotyczący zwrotu wywłaszczonej nieruchomości naszym Klientom. Choć organy administracyjne pierwszej i drugiej instalacji odmówiły zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, sądy administracyjne były innego zdania.
Zarówno WSA w Gliwicach, jak i NSA podzieliły naszą argumentację i potwierdziły, że nieruchomość wywłaszczona w latach 70 nie została wykorzystana na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej.

  • Data dodania: Dzień temu 03-02-2023

Sukces Klienta D&P w sporze o bezzasadne obniżenie policyjnej emerytury i renty

Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną decyzję Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, która bezpodstawnie obniżyła naszemu Klientowi policyjną emeryturę oraz rentę inwalidzką i ustalił ich wysokość z pomięciem kontrowersyjnego art. 15c ustawy z dn. 18.02.1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji […] (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1626).

  • Data dodania: Dzień temu 27-10-2022

D&P na Konferencji Naukowej pt. Nowa normalność gospodarcza - firmy rodzinne i nierodzinne wobec współczesnych wyzwań zarządzania

Na Wydział Zarządzania Politechnika Częstochowska odbyła się Konferencja Wyzwania. W wydarzeniu udział wzięli partnerzy D&P - adwokat Magdalena Socha-Łatwińska i adwokat Jarosław T. Dawid, który był gościem Anny Tymoshenko prowadzącej panel dyskusyjny - przetrwanie i rozwijanie biznesu w nowej normalności gospodarczej.

  • Data dodania: Dzień temu 07-10-2022

D&P podczas obchodów 115-lecia I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

6 października br. rozpoczęły się obchody jubileuszu 115-lecia I LO im. Juliusza Słowackiego zapoczątkowane uroczystym odsłonięciem plakiety z wizerunkiem Juliusza Słowackiego. Dokonali go, podczas uroczystej akademii, V-Prezydent Miasta Częstochowy dr. Ryszard Stefaniak oraz partnerzy D&P - radca prawny Iwona Dawid i adwokat Jarosław T. Dawid - absolwenci liceum i fundatorzy plakiety.

  • Data dodania: Dzień temu 30-09-2022

Szalejący kurs franka – czy można coś zrobić?

Wiele osób podpisywało umowę o tzw. kredyt frankowy w czasach, gdy za 1 franka musieliśmy zapłacić 1,98 zł. Niestety, o takiej cenie można dziś jedynie pomarzyć. Aktualnie musielibyśmy zapłacić aż 5,07 zł! Taki olbrzymi wzrost oznacza dla tysięcy kredytobiorców wzrost salda ich zadłużenia oraz historycznie wysokie raty.

  • Data dodania: Dzień temu 16-09-2022

Europejskie regulacje dotyczące reformy systemu energii

Komisja Europejska zaproponowała, aby państwa członkowskie Unii Europejskiej dążyły do ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Zmiany miałyby być nie tylko odpowiedzią na samo dobro środowiska, ale również na wzrost cen tego surowca i nadmierny zysk ich producentów.

  • Data dodania: Dzień temu 09-09-2022

Konsument jeszcze silniejszy?

Pod obrady Sejmu ma trafić rządowy projekt ustawy nowelizującej Kodeks postępowania cywilnego. Proponowane zmiany mają jeszcze bardziej zwiększyć ochronę konsumentów w sporze z przedsiębiorcami.

  • Data dodania: Dzień temu 02-09-2022

Opodatkowanie darowizn pieniężnych pomiędzy rodziną

Darowizna – tj. nieodpłatne przekazanie określonego składnika majątku – pomiędzy rodziną jest powszechna, np. rodzice przekazują dzieciom nieruchomość, samochód, czy też pieniądze. Warto przy tym wiedzieć, że jakkolwiek odbywa się to między najbliższymi osobami, to przepisy prawa w niektórych przypadkach - a raczej w większości – wymagają zgłoszenia tego faktu. Szczególną uwagę należy zwrócić na darowiznę pieniędzy.

A może szukasz?