Rekompensata za opóźniony, odwołany lub przyspieszony lot
Wakacje to czas wzmożonych podróży. Podróżujący często korzystają z usług linii lotniczych. Nie zawsze jednak podróż przebiega planowo. Co w przypadku opóźnienia lotu o 3 godziny, odwołania lub przyspieszenia lotu? W takiej sytuacji pasażerom przysługuje rekompensata finansowa. Jej wysokość jest jednak uzależniona od odległości między lotniskiem startu i lądowania. Rekompensata może wynosić 250 euro w przypadku lotów do 1500 km, 400 euro w przypadku lotów powyżej 1500 km w obrębie UE i wszystkie inne loty od 1500 do 3500 km, 600 euro dla lotów dalszych - powyżej 3500 km. Warto przy tym pamiętać, że takie same zasady obowiązują wszystkich przewoźników, bez względu na cenę biletu oraz klasę podróży.
Choć odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot nie budzi wątpliwości, warto podkreślić, że przysługuje ono również, gdy samolot odlatuje wcześniej niż planowano początkowo. Dotyczy to startu samolotu o ponad godzinę przed wyznaczonym czasem. Jak wskazał TSUE w wyroku z 21.12.21 r. rejs taki można kwalifikować jako ,,odwołany”. W przypadku zmiany godziny i przyspieszenia lotu, przewoźnik powinien poinformować pasażerów o tej zmianie z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Pasażerom jednak nie zawsze odpowiada zmieniona data czy godzina lotu. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego 261/04 przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom miejsce w samolocie w możliwie najwcześniejszym terminie, na tej samej trasie. Pasażer może również zrezygnować z usług przewoźnika. W tej sytuacji przysługuje mu zwrot ceny biletów. Niezależnie od wybranej opcji przez pasażera, może ubiegać się on o odszkodowanie.
A co w przypadku zmiany przewoźnika? Który z przewoźników będzie ponosił odpowiedzialność za ewentualne opóźnienie lotu alternatywnego? Za opóźnienie odpowiada wyłącznie przewoźnik obsługujący drugi rejs. Nie ponosi natomiast odpowiedzialności przewoźnik, który zaoferował zmianę planu podróży.
AG
« Powrót