Spółka może kupować usługi od byłych pracowników

Spółka może kupować usługi od byłych pracowników

Firmie wolno odliczyć VAT z faktur wystawianych przez przedsiębiorców, którzy niedawno byli w niej zatrudnieni. O interpretację indywidualną wystąpiła spółka z o.o. działająca w branży informatycznej, która zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy realizują zlecone przez klientów projekty.

Spółka planuje zmiany zasad współpracy z pracownikami. Zainteresowane osoby będą mogły świadczyć dla niej usługi jako przedsiębiorcy. Umowy o pracę zostaną rozwiązane. Z każdym specjalistą (programistą, testerem, architektem oprogramowania), który założy własną działalność gospodarczą, spółka podpisze umowę o świadczenie usług.

We wniosku o interpretację spółka podkreśliła, że inna forma współpracy oznacza też zmianę sposobu wykonywania zadań. Specjaliści będą działać samodzielnie i na własny rachunek, ponosząc ryzyko gospodarcze. Jako przedsiębiorcy sami rozliczą swoje podatki i składki. Usługi nie będą wykonywane pod kierownictwem. Można je świadczyć w wybranym miejscu i czasie (z zastrzeżeniem, że czasami wymagana jest obecność w biurze albo u klienta). Wykonawcy mają realizować projekty osobiście, mogą jednak za zgodą spółki powierzyć je innym osobom. Będą mieli prawo do przerwy w świadczeniu usług. Spółka we wniosku powołała się również na przepisy określające, kiedy mamy do czynienia z podatnikiem VAT. Chodzi o art. 15 ustawy o VAT. Wynika z niego, że podatnikiem jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Takiej działalności nie wykonują zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a także ci, którzy uzyskują przychody wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o PIT. Czyli osoby, których wynagrodzenie zaliczane jest, w świetle ustawy o PIT, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Nie można uznać ich za VAT-owców, jeśli spełniają kryteria określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Chodzi o umowę ze zlecającym wykonanie czynności, z której wynikają warunki świadczenia usług, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich. Zdaniem spółki, wymienione w tym przepisie kryteria nie są spełnione. Specjaliści prowadzą samodzielną działalność gospodarczą, z wystawianych przez nich faktur można więc odliczyć podatek.

Organy skarbowe w interpretacji nr 0113-KDIPT1-1.4012.683.2021.3.AK zgodziły się z argumentacją spółki i zaakceptował jej stanowisko. Potwierdziły, że okoliczności sprawy wskazują, iż specjaliści prowadzą, w świetle ustawy o VAT, działalność gospodarczą. Z wystawianych przez nich faktur, dokumentujących usługi wykorzystywane w biznesie spółki, można więc odliczyć podatek.

H.Sz.

data publikacji: 28-01-2022