Przepisy o ochronie sygnalistów wchodzą w życie!
Kogo dotyczy ustawa?
Wszyscy pracodawcy od 50 osób w górę, muszą wprowadzić wewnętrzną procedurę zgłaszania naruszeń prawa oraz podejmowania odpowiednich działań. Ma to na celu ochronę osób, które zdecydują się na zgłoszenie nieprawidłowości np. takich jak korupcja.
Jakie prawa mają sygnaliści?
Sygnaliści, którzy zgłaszają naruszenia, mają zagwarantowaną ochronę przed działaniami odwetowymi - nie mogą zostać zwolnieni, zdegradowani czy w jakikolwiek sposób ukarani, pod warunkiem, że działają w interesie publicznym i mają uzasadnione podstawy sądzić, że zgłaszane informacje są prawdziwe.
Wewnętrzne czy zewnętrzne zgłoszenie?
Chociaż sygnalista może od razu zgłosić naruszenie do Rzecznika Praw Obywatelskich lub innego organu publicznego, a nawet ujawnić je publicznie (np. w prasie), ustawa zachęca do dokonywania zgłoszeń wewnętrznych. Pracodawcy są zobowiązani do zaprojektowania i wdrożenia procedur - regulaminów, które umożliwią bezpieczne i anonimowe zgłoszenia wewnętrzne.
Co grozi za brak regulaminu?
Pracodawcy, którzy nie wprowadzą wymaganych procedur, mogą zostać ukarani grzywną.
Pamiętajcie!
Procedura musi gwarantować anonimowość sygnaliście oraz zapewniać strukturę do przyjmowania, rozpatrywania i podejmowania działań następczych. Ważne jest również informowanie sygnalistów o postępach w sprawie oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji.
Czy Wasza firma jest gotowa na nadchodzące zmiany?
M.Sz.
Opracowanie: Jo.D.