Potrzeba większej innowacyjności

Potrzeba większej innowacyjności

NIK zwraca uwagę na niską innowacyjność projektów polskiej gospodarki. Z raportu wynika, że pomoc publiczna jest głównie przyznawana projektom, które nie stanowią nowości w regionie czy kraju, nie mówiąc już o skali międzynarodowej.
Powody niskiej innowacyjności są znane od wielu lat, m.in. brak przemyślanej strategii oraz nieodpowiednie programy wsparcia, które co prawda mają kryterium innowacyjności, ale nie jest on kluczowy.
Programy innowacyjne są głównie prowadzone w dużych przedsiębiorstwach, a kontrola wykazała, że znaczna część przedsiębiorców nie prowadzi takich programów bez pomocy publicznej. W latach 2013-2015 udział przedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje procesowe i produktowe wyniósł 44%, podczas gdy w przypadku małych firm było to dwukrotnie mniej: 21–23%.
NIK wskazuje, że powinno się wypracować nowy i spójny model udzielania pomocy publicznej na innowacje. System powinien uwzględnić m.in. wypracowanie kryteriów, które będą kłaść nacisk na tworzenie coraz to nowszych technologii lub produktów.
Według prowadzonego przez Komisję Europejską rankingu innowacyjności państw członkowskich od lat zajmujemy w nim dalekie miejsca.
Kontrola NIK dotyczyła lat 2011-2016.
data publikacji: 30-07-2018