Zmiany w prawie prasowym

Zmiany w prawie prasowym

W ubiegły piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy – prawo prasowe. Celem nowelizacji jest dostosowanie archaicznych przepisów ustawy do aktualnie obowiązującego prawa.
Obecnie, zgodnie z omawianą ustawą, „Każdy obywatel, zgodnie z zasadą wolności słowa i prawem do krytyki, może udzielać informacji prasie”. Zmiana będzie krótka – skreślenie wyrazu „obywatel”. Formalnie pozwoli to udzielać informacji osobom przebywającym w Polsce, a niebędące obywatelami polskimi, a także osobom prawnym oraz podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej.
Następną zmianą będzie wypadek, w którym dziennikarz jest zwolniony od zachowania tajemnicy zawodowej. Natenczas zwolnienie to, które obejmuje dane umożliwiające identyfikację osób udzielających informacji albo przekazujących do opublikowania, jeżeli zastrzegły nieujawnianie swoich danych, stosowane jest w razie gdy informacja taka dotyczy przestępstwa z art. 254 KK, czyli brania czynnego udziału w zbiegowisku. I tu również krótka zmiana – będzie chodzić o art. 240 KK, który penalizuje niezawiadomienie o określonych przestępstwach, takich jak zabójstwo, czy o charakterze terrorystycznym.
Nowelizacja obejmuje również trzy inne mniejsze zmiany. Warto zwrócić uwagę, że ustawa ta jest dosyć często nowelizowana. W bieżącym wieku doszło do 15 zmian, a ostatnia, z 27 listopada 2017 r. dotyczyła m.in. zastąpieniu wyrazów „Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” na bardziej adekwatne do dzisiejszego ustroju.

AJ

data publikacji: 25-07-2018