Zakaz kąpieli w miejscu zabronionym

Zakaz kąpieli w miejscu zabronionym

Zgodnie z prawem kąpiele w miejscu wzbronionym są wykroczeniem. W myśl art. 55 kodeksu wykroczeń za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny do 250 złotych lub kara nagany.
W związku z nadchodzącym sezonem kąpielowym warto ustalić w jakich miejscach możemy spotkać się z zakazem kąpieli oraz skąd można się o nim dowiedzieć.
Zgodnie z art. 346 prawa wodnego w sytuacji, gdy woda na kąpielisku nie spełnia wymagań określonych w przepisach, w szczególności jest zanieczyszczona lub wystąpił nadmierny wykwitu sinic, inspektor sanitarny może ustanowić tymczasowy (lub stały) zakaz kąpieli. 
W powyższym przypadku organizator kąpieliska ma obowiązek ustawienia tablic ostrzegawczych. Ponadto, wraz z właściwym miejscowo organem, jest zobowiązany do rozpowszechnienia tej informacji za pomocą środków masowego przekazu.
Dodatkową podstawą dla ustanowienia zakazu kąpieli są przepisy ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (tekst jednolity Dz.U. z 2017 r. poz. 1566), które regulują m.in. sposób zapewnienia bezpieczeństwa osób „pływających, kąpiących się”, zasady ratownictwa wodnego oraz oznakowanie miejsc niebezpiecznych. Zgodnie z art. 3 pkt 2 powyższej ustawy, osoby przebywające na obszarach wodnych mają obowiązek stosowania się do zakazów i nakazów umieszczanych przez ratowników WOPR - jest to drugi przepis, którego naruszenie może skutkować odpowiedzialnością z art. 55 kw.
Osoby nietrzeźwe oraz pod wpływem środka odurzającego w ogóle nie powinny wchodzić na kąpieliska. Gdy taka osoba, mimo wyraźnego ustnego zakazu wstępu, odmówi opuszczenia kąpieliska może zostać ukarana karą grzywny do 5 tys. złotych.
data publikacji: 07-05-2018