Zarządca sukcesyjny pozwoli zachować ciągłość biznesu

Zarządca sukcesyjny pozwoli zachować ciągłość biznesu

Uchwalona w ubiegły piątek ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, uregulowała zasady tymczasowego zarządzania firmą po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.
Obecnie firma, która jest nierozerwalnie związana z osobą przedsiębiorcy w przypadku śmierci właściciela przestaje formalnie istnieć.
Po zmianach, zachowanie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa będzie możliwe dzięki powołaniu zarządcy sukcesyjnego. Będzie on zarządzał przedsiębiorstwem aż do chwili działu spadku, jednak nie dłużej niż przez okres 2 lat. Pozwoli to utrzymać kluczowe dla działalności przedsiębiorstwa elementy, takie jak kontrakty, zezwolenia, licencje, umowy o pracę, a także ułatwi ich płynne przejście na spadkobiercę.
Zarządcę będzie mógł powołać przedsiębiorca za swojego życia, a po jego śmierci będzie mógł tego dokonać małżonek lub spadkobiercy. W razie ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, obligatoryjnie będzie on musiał zostać ujawniony w bazie CEIDG.
Ustawa przewiduje również zwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności lub udziału w przedsiębiorstwie dla osoby, która będzie prowadzić to przedsiębiorstwo przez co najmniej 2 lata, niezależnie od pokrewieństwa ze zmarłym przedsiębiorcą. Obecnie z takiego zwolnienia korzysta tylko najbliższa rodzina.
AJ

http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.n…/…/2293_u/$file/2293_u.pdf


 
data publikacji: 20-06-2018