Zmiany w Kodeksie pracy
W dniu 7 września br. weszła w życie ustawa z 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1043). Znowelizowane zostały m.in. przepisy o dyskryminacji i równym traktowaniu pracowników, mobbingu, świadectwach pracy, o przedawnieniu roszczeń ze stosunku pracy oraz poszerzony został katalog osób uprawnionych do urlopu macierzyńskiego.
Jedną z wprowadzonych w Kodeksie pracy zmian jest przyznanie uprawnienia dla pracowników – innych członków najbliższej rodziny (np. babci, dziadka), do urlopu macierzyńskiego (lub rodzicielskiego). Nowe przepisy zrównują prawa przysługujące pracownikom - innym członkom najbliższej rodziny korzystającym z urlopu macierzyńskiego (lub rodzicielskiego) z prawami pracownika-ojca wychowującego dziecko, m.in w zakresie ochrony przed rozwiązaniem umowy, wynagradzania za czas pozostawania bez pracy w przypadku bezzasadnego zwolnienia czy uprawnienia co do skorzystania z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Nowelizacja objęła również przepisy dotyczące mobbingu zgodnie, z którymi nie tylko pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ale również pracownik, który doznał mobbingu, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Zmienione zostały także przepisy dotyczące świadectwa pracy, w myśl których pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Wydłużone zostały również terminy związane ze sprostowaniem świadectwa pracy na wniosek pracownika z 7 do 14 dni. Natomiast w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy, pracownik ma prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do jego wydania.
Modyfikacji uległy też przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. Zmieniony art. 292 k.p. wskazuje, że ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, aby uchylić się od jego zaspokojenia, musi podnieść w sprawie zarzut przedawnienia. Dotychczas przepis ten stanowił, że nie można dochodzić przedawnionego roszczenia, chyba że zrzeczono się skorzystania z niego.
AG
« Powrót