Podważenie umów frankowych – kurs CHF
W sporze sądowym z bankiem, frankowicze mogą liczyć na dwa korzystne orzeczenia: unieważnienie umowy kredytu albo odfrankowanie kredytu. Ze względu na obecnie bardzo wysoki kurs franka szwajcarskiego, oba rozwiązania są dla kredytobiorców atrakcyjne.
Nieważność umowy powoduję obowiązek zwrotu przez strony tego, co wzajemnie sobie świadczyły. Zatem bank powinien zwrócić kredytobiorcy wszystkie wpłacone przez niego raty, prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty związane z kredytem. Kredytobiorca zaś powinien zwrócić bankowi kwotę otrzymanego kredytu.
W takim przypadku możliwe są dwa scenariusze. W pierwszym, kredytobiorca niczego nie musi zwracać bankowi, jeżeli okaże się, że dokonane przez niego wpłaty przewyższają kwotę otrzymanego kredytu. W konsekwencji bank zwróci kredytobiorcy kwotę odpowiednio pomniejszoną o udzielony kredyt. W drugim scenariuszu, kredytobiorca będzie musiał wpłacić bankowi różnicę pomiędzy kwotą otrzymanego kredytu a wpłaconymi ratami.
Odfrankowanie kredytu skutkuje tym, że kredyt będzie uznawany za udzielony w złotych. Oznacza to, że wpłacone we frankach raty kredytu zostaną przeliczone na walutę polską, a nadpłata powinna zostać zwrócona kredytobiorcy. Dalsze raty kredytu powinny być spłacane w złotych.
Masz pytanie? Skontaktuj się z D&P.
AJ