Pływające biuro a podatek CIT

Pływające biuro a podatek CIT

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, co do zasady koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z jej prowadzenia lub w celu zachowania albo zabezpieczenia płynących z nich źródeł przychodu, można odliczyć od podatku dochodowego od osób prawnych. Od każdej zasady są jednak wyjątki i nie wszystkie wydatki można odliczyć od podatku, w tym np. zakup i żeglowanie jachtem z logo swojej marki w celu jej rozreklamowania.
Do takiego przekonania doszedł fiskus, po wniosku pewnej spółki o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zadano pytanie, czy wynajęcie jachtu opatrzonego pokaźnym logo swojej marki, aby pływać nim po Morzu Śródziemnym i reklamować swoją działalność, można odliczyć od podatku CIT. Spółka podkreśliła przy tym, że jacht miałby również pełnić funkcję mobilnego biura, gdzie prowadziłaby rozmowy biznesowe czy zawierała umowy, a także bazy noclegowej dla pracowników. Jacht byłyby również podnajmowany innym osobom. Z tym ostatnim fiskus się zgodził, że może to stanowić koszty uzyskania przychodów, natomiast w pozostałym zakresie wyraził negatywną opinię.
Spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd – oddalając skargę – stwierdził, że pomiędzy jej wąskim sektorem działalności (produkcja specjalistycznej aparatury elektroenergetyki przemysłowej) a podstawowym przeznaczeniem jachtu, nie zachodzi związek przyczynowy uzasadniający odliczenie podatku. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny, który też przypomniał, że niezależnie od tego, czy ten związek by istniał, ustawa wyłącza możliwość odliczenia wydatków poniesionych w celu reprezentacji, a takim wydatkiem byłby najem jachtu przez Spółkę.

AJ

data publikacji: 21-02-2020