Picie alkoholu podczas ciąży – jakie konsekwencje?

Picie alkoholu podczas ciąży – jakie konsekwencje?

Spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży negatywnie wpływa na rozwój poczętego dziecka. Już po około godzinie po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Ponadto, nawet jednorazowa i niewielka dawka alkoholu potrafi wyrządzić poważne szkody w organizmie rozwijającego się dziecka, takie jak uszkodzenia mózgu czy alkoholowy zespół płodowy (skutkuje m.in. deformacją ciała, niskim poziomem inteligencji).

Rzecznik Praw Dziecka zasugerował dodanie do kodeksu karnego przepisu, który wprost uznawałby to za przestępstwo. Część prawników nie widzi jednak potrzeby wprowadzania nowego przepisu, ponieważ wystarczający jest ten, który nakłada odpowiedzialność karną na tego, który naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Wskazują oni również na regulacje cywilne, które umożliwiają dochodzenie przez dziecko naprawienia szkód doznanych przed urodzeniem.

Wydaje się jednak, że jeżeli miałoby dojść do ukarania kobiety spożywającej alkohol w ciąży, to potrzebny jest właśnie przepis wprost to przewidujący. W obecnym stanie prawnym dominuje pogląd - zarówno w judykaturze oraz doktrynie - że „człowiekiem” mającym pełną prawnokarną ochronę przewidzianą w obowiązującym kodeksie karnym można nazwać dopiero dziecko nienarodzone od chwili: 1) rozpoczęcia porodu, 2) podjęcia pierwszej czynności medycznej bezpośrednio zmierzającej do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia albo 3) zaistnienia medycznych przesłanek konieczności innego alternatywnego zakończenia ciąży.

AJ

data publikacji: 15-07-2020