Kogo pozwać, jeżeli chcemy zmienić płeć?
Nad uregulowaniem kwestii dotyczącej zmiany płci zaczęto poważnie się zastanawiać na początku 2013 r., kiedy to wpłynął do Sejmu projekt ustawy o uzgodnieniu płci. Jednakże, wskutek prezydenckiego weta przepisy te nie weszły w życie, tym samym w polskim systemie prawnym brak jest regulacji dotyczących procedury zmiany płci.
Pewną wskazówką w tej materii może być wyrok SN z dnia 10 stycznia 2019 r. o sygn. akt II CSK 371/18. Podstawą sporu było rozstrzygnięcie czy w sprawach o ustalenie płci metrykalnej rodzic musi pozwać swoje dziecko czy wystarczy pozwanie rodziców. Sprawa ta od pierwszej instancji toczyła się z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich.
SN oddalił skargę kasacyjną Prokuratora Regionalnego. Uznał, że prawo do płci jest interesem podmiotu tego prawa, czyli osoby zmieniającej płeć, a tym samym nie jest potrzebne żadne współuczestnictwo. Jednak, żeby zadość było postępowaniu procesowemu, ponieważ orzecznictwo nie dopuszcza ustalenie płci w postępowaniu nieprocesowym, to musi występować strona pozwana i są nimi rodzice. Jest to swoista fikcja prawna, która pozwala dochować formalności rządzącymi się postępowaniem procesowym.
AJ
« Powrót