Ulga w PIT dzięki kleszczom
Zasadą jest, że osoby fizyczne sprzedając nieruchomość po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym zostało ono nabyte, nie muszą płacić 19% podatku dochodowego od ceny sprzedaży. Możliwe jest także skorzystanie z tej ulgi wcześniej, m.in. w sytuacji, kiedy uzyskaną ze zbycia kwotę w całości przeznaczono (w terminie 3 lat) na własne cele mieszkaniowe. W innym przypadku opodatkowaniu podlegać będzie różnica.
Organy podatkowe rzadko jednak uznają zakup drugiej nieruchomości za realizację tego celu. Mimo tego, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 czerwca 2019 r. (nr. 0115-KDIT2-3.4011.193.2019.2.JG) uznano, że cel ten wnioskodawca spełnił, ponieważ racjonalnie uzasadnił zakup drugiej nieruchomości i tym samym będzie mógł skorzystać z tej ulgi w stosunku do obu zakupionych nieruchomości. Motywem tego był fakt, iż pierwsza nieruchomość znajdowała się blisko lasu, podmokłych łąk i stawów, a więc w miejscu częstego występowania kleszczy, oraz to, że dziecko wnioskodawcy zachorowało na boreliozę wskutek ugryzienia przez nie. Z tego powodu wnioskodawca nabył drugą nieruchomość, aby mieszkać tam z rodziną w okresie największej aktywności kleszczy.
Jest to niewątpliwie korzystna interpretacja dla podatników rozważających zakup drugiego mieszkania. Jednakże należy mieć na uwadze, iż interpretacje indywidualne są wydawane dla konkretnej osoby i niemal identyczny stan faktyczny może zakończyć się innym rozwiązaniem w naszej sprawie.
AJ