Opodatkowanie zysków z najmu nieruchomości
Nabywcy nieruchomości pod wynajem od lat spierają się z fiskusem w kwestii opodatkowania najmu lokali, które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa. Zdaniem niektórych podatników prowadzących działalność gospodarczą, lokale, które stanowią ich majątek prywatny, korzystają z preferencyjnej stawki podatku za wynajem, gdyż nie stanowią one przychodu przedsiębiorstwa.
Tymczasem Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że prawidłowe zakwalifikowanie źródła przychodów zależy przede wszystkim od tego czy najem spełnia przesłanki działalności gospodarczej, a zatem czy jest on cykliczny, powtarzalny w sposób zorganizowany i ciągły oraz ma na celu osiągnięcie zarobku.
Jeśli prowadzony najem spełnia te warunki, to zdaniem fiskusa podatnik, który nie wprowadził nieruchomości do ewidencji środków trwałych, powinien rozliczyć go w ramach działalności gospodarczej.
Ostatecznie w sprawie wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 22 października br., sygn. II FSK 1581/18, rozróżnił dwa przypadki opodatkowania. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą nabywa kilka pojedynczych lokali na wynajem. Z kolei drugi przypadek dotyczy wynajmowania przez tego podatnika już kilkunastu lokali. Zdaniem NSA, o ile w pierwszym przypadku zachodzą wątpliwości czy taki wynajem można nazwać prowadzeniem działalności gospodarczej, to w drugim – niezależnie od tego czy zakupione lokale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych czy też nie – zysk z wynajmu stanowi przychód z działalności.