Darowizna w gotówce a ulga podatkowa

Darowizna w gotówce a ulga podatkowa

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 grudnia 2019 r., sygn. akt II FSK 3954/17 stwierdził, iż do skorzystania z pełnego zwolnienia z podatku od darowizny nie jest wymagane, aby pieniądze były przekazane bezpośrednio na rachunek płatniczy nabywcy.
Podstawą wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny orzeczenia był spór fiskusa z podatnikiem, który otrzymał od siostry 250.000,- złotych w gotówce tytułem darowizny. Mimo, że przekazanie środków pieniężnych zostało potwierdzone umową oraz zgłoszone w ustawowym terminie do organu, zdaniem urzędu skarbowego, podatnik nie spełnił warunków do pełnego zwolnienia z podatku. Jak wskazywał fiskus, aby skorzystać z ulgi, podatnik powinien udokumentować otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania ich na rachunek bankowy nabywcy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym. Tym samym, w ocenie organu, samodzielna wpłata przez obdarowanego środków uzyskanych z darowizny na konto bankowe nie wypełnia ustawowych przesłanek zawartych w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn do zwolnienia z podatku.
Podatnik nie zgadzając się ze stanowiskiem fiskusa, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który podzielił stanowisko organu podatkowego.
NSA nie podzielił rozstrzygnięcia WSA w Warszawie i przychylił się do stanowiska skarżącego. Jak wskazał, co prawda sporna norma wymaga udokumentowania otrzymania środków dowodem przekazania ich na rachunek bankowy nabywcy, jednakże, zdaniem NSA, wystarczy fakt dokonania tej wpłaty na rachunek podatnika, a bez znaczenia jest kto jej dokonuje.
 

KM

data publikacji: 13-12-2019