Alkohol w prezencie a podatek VAT
  • 14-08-2020

Alkohol w prezencie a podatek VAT

Częstą praktyką jest przekazywanie kontrahentom prezentu w formie alkoholu. Pojawiają się przy tym wątpliwości, jak prawidłowo zaewidencjonować zakup i przekazanie alkoholu w kontekście podatku VAT.

Zasadą jest, że opodatkowaniu podlega m.in. nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tych towarów. Od tej zasady istnieje wyjątek i w zakresie, w jakim towary te wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Możliwe jest zatem odliczenie podatku VAT od przekazanego alkoholu, ale konieczne jest wykazanie powiązania jego nabycia i przekazania, choćby pośrednie, z wykonywaną działalnością opodatkowaną. Natomiast jeżeli przekazywany towar jest małej wartości, nie podlega on w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT. Przez towar o małej wartości rozumie się towar przekazany: 1) o wartości do 100,- PLN dla jednej osoby w roku podatkowym (w przypadku prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości tych osób); 2) jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazania towaru, nie przekraczają 10 zł (w przypadku nieprowadzenia ww. ewidencji).

W praktyce przyjmuje się, że alkohol nabywany w celu przekazania go kontrahentowi jako prezent ma pośredni związek z działalnością opodatkowaną (m.in. wpływa na pozytywne relacje biznesowe). Ilość przekazywanego alkoholu powinna jednak być symboliczna i ograniczać się do jednej butelki. Sytuacja ma się inaczej w przypadku przekazywania alkoholu, czy ogólnie prezentu, pracownikom. Przyjmuje się, że takie nabycie i przekazanie nie ma związku z działalnością opodatkowaną i jest to jedynie dobra wola pracodawcy.

« Powrót