Wsparcia z tarczy antykryzysowej pod kontrolą

Wsparcia z tarczy antykryzysowej pod kontrolą

Tzw. tarcza antykryzysowa przyznaje przedsiębiorcom, po spełnieniu określonych wymogów, możliwość ubiegania się o różne formy wsparcia. Powinni oni mieć jednak na uwadze, iż sposób wykorzystania otrzymanego wsparcia oraz zasadność jego otrzymania będą podlegały kontroli.

Bez wątpienia w ramach przyszłych kontroli organy będą podejmować czynności w celu zweryfikowania, czy w danym przypadku spadek obrotu był faktycznie spowodowany wybuchem epidemii COVID-19, czy jego przyczyna miała inne źródło. Przedsiębiorcy obowiązani są do składania oświadczenia odnośnie spadku gospodarczego pod odpowiedzialnością karną. Złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do ośmiu lat.
Korzystając z instrumentów przyznanych w ramach tarczy antykryzysowej, przedsiębiorca powinien liczyć się z obowiązkiem udokumentowania właściwego wydatkowania środków z uzyskanego wsparcia. Przeznaczone one powinny być na uzasadnione zakupy mające na celu utrzymanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

W przypadku korzystania ze wsparcia Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), istotne znaczenie ma utrzymanie stanu zatrudnienia na takim poziomie, jaki zgłoszono we wniosku. Ma to wpływ na ostateczne rozliczenie się z subwencji, która to może być umorzona do 75% otrzymanej pomocy. Niezależnie więc od tego w jaki sposób doszło do rozwiązania umowy o pracę (np. pracownik sam wypowiedział umowę o pracę), pracodawca powinien – aby w pełni móc skorzystać ze wsparcia – zatrudnić nowego pracownika na miejsce starego, aby stan zatrudnienia zgadzał się ze zgłoszonym we wniosku.

Należy też mieć na uwadze, że w tarczy antykryzysowej jest wiele regulacji zakazujących wielokrotnego otrzymywania wsparcia na ten sam cel, który mógłby być dofinansowany z innych środków publicznych.

data publikacji: 03-07-2020