Szalejący kurs franka – czy można coś zrobić?

Szalejący kurs franka – czy można coś zrobić?

Wiele osób podpisywało umowę o tzw. kredyt frankowy w czasach, gdy za 1 franka musieliśmy zapłacić 1,98 zł. Niestety, o takiej cenie można dziś jedynie pomarzyć. Aktualnie musielibyśmy zapłacić aż 5,07 zł! Taki olbrzymi wzrost oznacza dla tysięcy kredytobiorców wzrost salda ich zadłużenia oraz historycznie wysokie raty.
Kredytobiorco, nie czekaj! W ostatnim czasie, kurs franka ulega niespotykanym dotąd wzrostom, m.in. przez ostatnią podwyżkę stóp procentowych przez Szwajcarski Bank Narodowy do wysokości 0,5 procent. Ze względu na bliskość wojny, inflację i potencjalne dalsze fale pandemii osłabia się również polski złoty.

Czy to oznacza nieuchronną katastrofę dla frankowiczów? A może istnieje sposób, by polepszyć swoją sytuację finansową?

Okazuje się, że tak. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Państwa umowa z bankiem jest w rzeczywistości nieważna. Wówczas rozwiązaniem może być wystąpienie z powództwem o ustalenie nieważności takiej umowy. Korzyścią z takiego rozwiązania może być m.in. zwrócenie przez bank sumy dotychczas pobranych rat kredytu.

Nie należy obawiać się wytaczania takiego powództwa. Obecnie zdecydowana większość spraw o ustalenie nieważności umowy tzw. kredytu frankowego kończy się wyrokami korzystnymi dla konsumentów.

Kancelaria Dawid & Partnerzy świadczy kompleksową obsługę prawną w sprawach o stwierdzenie nieważności umów kredytu walutowego. Zespół Kancelarii pozostaje do dyspozycji w celu skonsultowania Państwa problemu.

KM

data publikacji: 30-09-2022