Osoba niepełnosprawna nie odliczy wydatków na ćwiczenia na siłowni

Osoba niepełnosprawna nie odliczy wydatków na ćwiczenia na siłowni

Ogólnie dostępne ćwiczenia to nie rehabilitacja. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: KIS) w sprawie niepełnosprawnej podatniczki, która musi w sposób ciągły poddawać się zabiegom i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

Wnioskodawczyni, nie mając środków na odpłatną rehabilitację, korzysta z usług siłowni wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Kobieta zapytała, czy ponoszone wydatki może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej (znak: 0115-KDIT2.4011. 900.2020.1.MM) nie zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT odliczyć można wydatki poniesione na odpłatne zabiegi rehabilitacyjne. Nie dotyczy to jednak siłowni, które są ogólnodostępne i przeznaczone dla wszystkich chętnych, nie tylko dla osób niepełnosprawnych.

Ćwiczenia na siłowni nie są wykonywane pod nadzorem i przy instruktażu wykwalifikowanego rehabilitanta, co także przemawia za tym, że nie jest to zabieg rehabilitacyjny. Nie ma więc – w ocenie Dyrektora KIS – podstawy prawnej do odliczenia wydatku.

data publikacji: 30-03-2021