Dofinansowanie bez zmian w zatrudnieniu

Dofinansowanie bez zmian w zatrudnieniu

W znowelizowanej tarczy antykryzysowej 4.0, przewidziano możliwość uzyskania dofinansowania wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Jest to zdecydowane rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą ubiegać się o przedmiotowe wsparcie, bowiem nie każdy przedsiębiorca, u którego wystąpił kwalifikowany spadek obrotów, zdecydował się na zmianę warunków zatrudnienia.

Zgodnie z art. 15gg ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przedsiębiorca może ubiegać się o dofinansowanie bez wprowadzania przestoju, przestoju ekonomicznego czy też obniżenia wymiaru czasu pracy. Jednak, niezależnie od braku wymogu zmiany warunków zatrudnienia, przedsiębiorca chcący skorzystać z dofinansowania nie może zalegać z regulowaniem do końca III kwartału 2019 r.:

  • zobowiązań podatkowych,
  • składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy, oraz
  • nie zachodzą wobec niego przesłanki do ogłoszenia upadłości.

U przedsiębiorcy musi również wystąpić spadek obrotów gospodarczych, który należy rozumieć jako spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:

  • nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego, lub
  • nie mniej niż o 25%, obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po dniu 31 grudnia 2019 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego; za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

W nowych przepisach brak jest doprecyzowania terminu czasowego, w jakim można ubiegać się o przedmiotowe wsparcie. Mając to na uwadze, podmiot zainteresowany wystąpieniem z wnioskiem na okres 3 miesięcy, powinien złożyć wniosek najpóźniej w lipcu 2020 r.

data publikacji: 10-07-2020