Zakres ulgi termomodernizacyjnej – interpretacja
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ulga termomodernizacyjna przysługuje na materiały oraz usługi związane z wymianą dachu, jednakże nie obejmuje ona czynności związanych z utylizacją starego pokrycia.
Organ w interpretacji jako podstawę swojego stanowiska wskazał załącznik do Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21.12.18 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, który stanowi katalog nakładów podlegających odliczeniu. Wykaz ten ma charakter zamknięty i obejmuje nakłady potrzebne do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w katalogu nie przewidziano ulgi na wydatki związane z utylizacją starych materiałów.
Dodatkowo, jak podkreślił organ, chcąc skorzystać z odliczenia wydatków należy mieć również na uwadze, iż przysługuje ono tylko i wyłącznie właścicielowi bądź współwłaścicielowi istniejącego już domu jednorodzinnego, którym zgodnie z ustawą o Prawie budowlanym jest „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku”.
Warto także zaznaczyć, że żeby skorzystać z takiej ulgi – inwestycja termomodernizacyjna powinna zakończyć się w ciągu 3 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy koszt.
A.Sz.