Surowsze kary dla pijanych kierowców

Surowsze kary dla pijanych kierowców

Już niebawem wchodzą w życie przepisy znacznie zaostrzające kary dla kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Gruntowna reforma kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw (uchwalona 7 lipca 2022 r.) w większości zacznie obowiązywać od 1 października 2023 r. Jakie zmiany co do odpowiedzialności kierowców przewidział ustawodawca? Przede wszystkim znacznie surowszy wymiar kary dla tych, którzy prowadzą w stanie nietrzeźwości. To jednak nie wszystko.

Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Do tej pory ustawodawca przewidywał zatem możliwość wymierzenia kierowcy kary o charakterze wolnościowym. Po wejściu w życie nowelizacji katalog kar będzie ograniczony wyłącznie do kary pozbawienia wolności do lat 3. 

Surowszą odpowiedzialność poniesie także nietrzeźwy sprawca wypadku lub katastrofy w komunikacji, której skutkiem będzie śmierć człowieka albo jego ciężki uszczerbek na zdrowiu. Dotychczas za sprowadzenie katastrofy z takimi skutkami groziła kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Za wypadek zaś od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Od 1 października 2023 r. sąd będzie orzekał karę pozbawienia wolności:

- od 3 do 16 lat – jeśli doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lub

- od 5 lat do 30 lat - jeśli na skutek zdarzenia pokrzywdzony zmarł.

Co więcej, przewidziane w nowelizacji rozwiązania ostatecznie pozbawią kierowców dość powszechnie stosowanej obecnie „linii obrony”. Kierowcy w celu uniknięcia surowszej odpowiedzialności coraz częściej tłumaczyli się bowiem, że wypili alkohol (lub zażyli środki odurzające) już po spowodowaniu wypadku – czekając na przyjazd służb – by złagodzić stres. Zgodnie z nowymi przepisami odpowiedzialność kierowcy, który spowodował wypadek (lub katastrofę) pod wpływem alkoholu oraz tego, który twierdzi, że wypił, oczekując na badanie trzeźwości, będzie taka sama.

Nowelizacja przewiduje także dotkliwą w skutkach konfiskatę pojazdu prowadzonego przez kierowcę. Przepisy przewidują, że samochód straci kierowca, którego zawartość alkoholu w organizmie wynosiła co najmniej 1,5 ‰ we krwi (lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu), bądź prowadziła do takiego stężenia. Odstąpić od przepadku pojazdu mechanicznego Sąd będzie mógł wyłącznie w wyjątkowych wypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Regulacja ta wejdzie jednak w życie później, tj. 14 marca 2024 r.

M.Sz.  

data publikacji: 25-08-2023