Samolot, kawa, odpowiedzialność

Samolot, kawa, odpowiedzialność

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dn. 19 grudnia 2019 r. w sprawie C-532/18 udzielił odpowiedzi na pytanie prejudycjalne złożone przez Oberster Gerichtshof (Sąd Najwyższy Austrii), który zwrócił się do TSUE o wyjaśnienie terminu „wypadku” w rozumieniu Konwencji montrealskiej. TSUE rozstrzygnął wątpliwości dotyczące tego, czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia ciała pasażera powstałe wskutek przewrócenia się kubka z gorącą kawą umieszczonego na rozkładanym stoliku znajdującym się na oparciu fotela.
Trybunał, odpowiadając na pytanie, wskazał, iż przewoźnik lotniczy odpowie za śmierć lub uszkodzenie ciała pasażera w wyniku wypadku, mającego miejsce na pokładzie samolotu, w trakcie czynności związanych z wsiadaniem lub wysiadaniem, także wtedy, gdy jest on spowodowany zdarzeniem nieprzewidzianym i mającym nieumyślny charakter. W opinii Trybunału, pojęcie „wypadku” obejmuje bowiem wszystkie sytuacje mające miejsce na pokładzie statku powietrznego, w których przedmiot wykorzystywany na użytek serwisu pokładowego spowodował uszkodzenie ciała pasażera, bez konieczności ustalenia, czy owe sytuacje są wynikiem ryzyka typowego dla przewozów lotniczych.
Ponadto, w opinii Trybunału, pojęcie ,,wypadek” oraz cel Konwencji montrealskiej uniemożliwiają uzależnienie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego od wymogu, by dana szkoda powstała w wyniku wystąpienia ryzyka typowego dla przewozów lotniczych albo by istniał związek między wypadkiem a eksploatacją bądź ruchem statku powietrznego.

Dodatkowo TSUE wskazał, iż przewoźnik – zgodnie z Konwencją montrealską – może zostać zwolniony z odpowiedzialności bądź ją ograniczyć, gdy wykaże, że to pasażer spowodował szkodę lub przyczynił się do jej powstania. Co więcej, podmiot może ograniczyć swoją odpowiedzialność do 100 000 SDR (Special Drawing Rights – specjalnych praw ciągnienia), jeżeli udowodni, że szkoda była spowodowana w całości uchybieniem strony trzeciej lub nie była wynikiem jego uchybienia.

AG

data publikacji: 08-01-2020