Przewoźnik nie zapłaci za opóźniony lot przez awanturującego się pasażera

Przewoźnik nie zapłaci za opóźniony lot przez awanturującego się pasażera

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 11 czerwca 2020 r. (sygn. akt C-74/19) zajął się opóźnieniem lotu spowodowanym przez awanturującego się pasażera i ewentualnymi skutkami takiego zdarzenia w postaci obowiązku wypłaty odszkodowania przez przewoźnika lotniczego. TSUE w judykacie dokonał wykładni pojęcia „nadzwyczajnych okoliczności”, które mogą stanowić podstawę uchylenia się przez przewoźnika lotniczego od obowiązku wypłaty na rzecz pasażera odszkodowania tytułem naprawienia szkody związanego z opóźnionym lotem.

Trybunał stwierdził, iż artykuł 5 ust. 3 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. w związku z motywem 14 tego rozporządzenia należy interpretować w ten sposób, że zachowanie uciążliwego pasażera zakłócające porządek na pokładzie samolotu, które uzasadniało zboczenie z trasy lotu przez dowódcę statku powietrznego w kierunku lotniska innego niż lotnisko docelowe w celu usunięcia z pokładu owego pasażera i wyładunku jego bagaży, jest objęte zakresem pojęcia „nadzwyczajnych okoliczności” w rozumieniu tego przepisu. Natomiast w przypadku dużego opóźnienia lub odwołania lotu, obsługujący przewoźnik lotniczy może powołać się na „nadzwyczajną okoliczność”, która miała wpływ na poprzedni lot obsługiwany przez tego samego przewoźnika za pośrednictwem tego samego statku powietrznego, pod warunkiem że istnieje bezpośredni związek przyczynowy między wystąpieniem owej okoliczności a opóźnieniem, co zwalnia go z obowiązku wypłaty odszkodowania.

Należy zauważyć, iż zgodnie z § 18 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które określa obowiązki pasażera w trakcie lotu, awanturujący się pasażer, który uchyla się od obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki lub innego środka ochrony osobistej przez cały czas trwania lotu, będzie wyłączał odpowiedzialność przewoźnika za powstałe opóźnienie, a tym samym nie będzie on zobligowany do wypłaty odszkodowania.

H.Sz.

data publikacji: 21-08-2020