Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości a zwolnienie z podatku

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości a zwolnienie z podatku

W październiku br. opublikowano interpretację ogólną ministra finansów nr DD2.8202.4.2020. Ma ona znaczenie dla wszystkich, którzy sprzedali mieszkanie i chcą uniknąć zapłaty PIT. Potwierdzono w niej, że prawo do zwolnienia z podatku dają wydatki na wyposażenie kolejnego lokalu takie, jak np. zakup i instalacja kuchenki, piekarnika, zmywarki, pralki czy szafy wnękowej.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych sprzedawca nieruchomości musi wyliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-procentowy podatek, chyba, że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu (licząc od końca roku, w którym ją nabył). Jeśli do sprzedaży doszło szybciej, pozostaje mu przeznaczenie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe. Ma na to trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do transakcji. Środki ze sprzedaży można wydać między innymi na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont.

Minister finansów podkreślił, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji tych pojęć. Nie ma w niej też katalogu konkretnych wydatków i inwestycji, które stanowią np. budowę albo remont. Wiele osób ma przez to wątpliwości, jak rozliczyć chociażby zakupy wyposażenia.

Czy one także służą realizacji własnych celów mieszkaniowych? Odpowiedź jest twierdząca, zapewniają one bowiem możliwość zamieszkiwania i funkcjonowania w danym lokalu, co podkreślono w interpretacji ogólnej. Wymieniono także wydatki, które uprawniają do podatkowej ulgi. Są to zakup i montaż kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących, szafki stanowiącej element mocowania umywalki i będącej z nią kompletem, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących, okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego, mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, chodzi o szafy wnękowe, pawlacze, zabudowę garderoby oraz mebli w zabudowie kuchennej.

H.Sz.

data publikacji: 29-10-2021