Własność mieszkania - już naprawdę

Własność mieszkania - już naprawdę

Z początkiem 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności tych gruntów. Oznacza to, że mieszkańcy będą suwerenami swoich mieszkań. Nadal jednak będą musieli wnosić roczną opłatę (w dotychczasowej wysokości), tylko że - z tytułu przekształcenia. W księdze wieczystej lokalu pojawi się wpis roszczenia o opłatę.
Byłoby to pozbawione sensu, gdyby nie fakt, że obowiązek wnoszenia opłat będzie trwał przez 20 lat od dnia przekształcenia. Ustawa przewiduje możliwości wniesienia jednorazowo całej, pozostającej do spłaty kwoty. Jeżeli przekształcony grunt stanowił własność Skarbu Państwa, przysługuje bonifikata. Na przykład, jeżeli zrobimy to w pierwszym roku po przekształceniu, będzie ona wynosić 60%, jeżeli w drugim roku – 50% całej kwoty.
Niestety, pojawi się problem z kupnem albo sprzedażą mieszkania, ponieważ odpowiedni organ, na przykład starosta, wójt, musi wydać wcześniej zaświadczenie o przekształceniu. Dzieje się to co prawda z urzędu, ale wydanie ma nastąpić nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia. W praktyce oznacza to, że na sfinalizowanie transakcji można czekać wiele miesięcy. W pilnych przypadkach należy złożyć wniosek
o przyśpieszenie wydania takiego zaświadczenia. Wtedy właściwy organ powinien je wydać w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

AJ, JD
http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2673_u.htm
data publikacji: 17-09-2018