Kryptowaluty – moment opodatkowania

Kryptowaluty – moment opodatkowania

Momentem powstania przychodu w odniesieniu do waluty wirtualnej (tzw. kryptowaluty) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest moment przewalutowania ich na „normalną” walutę, np. złote lub zapłatę za towar czy usługę, czyli sytuacja, w której podatnik dostaje prawnie uznawane wartości pieniężne. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 19 grudnia ub. r. (I SA/Po 802/18).
Wyrok ten zapadł na kanwie wydanej interpretacji indywidualnej organu skarbowego, w którym stwierdził on, że przychód powstaje nie tylko w przypadku zamiany kryptowaluty na pieniądz lub zapłaty za towar lub usługę, ale także w przypadku zamiany jej na inną walutę wirtualną. W konsekwencji przychód powstanie wraz ze zbyciem (zamianą) jej.
Interpretacja ta została zaskarżona, czego skutkiem było jej uchylenie. W uzasadnieniu podano, że kryptowaluty nie są pieniądzem w rozumieniu prawa, ale uznanym przez osoby fizyczne i prawne środkiem płatniczym, dlatego też wymiana jednej na drugą nie ma podstaw do opodatkowania. Wynika to zresztą bezpośrednio z obowiązującego od 1 stycznia br. art. 12 ust. 4 pkt 27 ustawy CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się wartości waluty wirtualnej otrzymanej w zamian za inną walutę wirtualną. Dopiero przychód osiągnięty z obrotu nimi, tzn. zamiana na pieniądz, podlega opodatkowaniu.


AJ

data publikacji: 21-01-2019