Kara parkingowa podlega opodatkowaniu

Kara parkingowa podlega opodatkowaniu

NSA orzekł (wyrok z dn. 21.06.2018 r., sygn. akt II FSK 954/16), że kara za pozostawienie samochodu poza dobą parkingową na parkingu „Parkuj i Jedź” stanowi wynagrodzenie i powinna być opodatkowana podatkiem VAT.

Podstawą sporu była interpretacja fiskusa, który wskazał, że pozostawienie samochodu poza obowiązywaniem doby parkingowej za dodatkową opłatą jest zwykłą usługą. Fiskus podzielił stanowiska ZTM co do tego, iż większość kar nie jest opodatkowana, jednakże w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z sankcją pieniężną. Zdaniem fiskusa „kara” nakładana przez ZTM jest dodatkową opłatą za pozostawienie auta poza dobą parkingową.

NSA w wyroku wyjaśnił, że opłata za niedozwolone korzystanie z parkingu poza określonymi godzinami jest wynagrodzeniem za świadczone usługi. Zdaniem Sądu parkingi „Parkuj i Jedź” są przeznaczone do użytku publicznego i co prawda regulamin ma na celu unormowanie prawidłowego sposobu korzystania, ale nie może zabraniać pozostawiania pojazdu poza czasem obowiązywania doby parkingowej, gdy kogoś stać na takie zachowanie.

KM

data publikacji: 25-06-2018