Czy katecheta może strajkować?

Czy katecheta może strajkować?

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiadając akcję protestacyjną, zwrócił uwagę na to, że strajk będzie dotyczył wszystkich pracowników szkół oraz personelu niepedagogicznego. Protest ma jednak nieco inne odniesienie do sytuacji katechetów, którzy są zatrudniani przez dyrektora szkoły, gdyż o ich przydzieleniu do placówki oświatowej decyduje archidiecezja. W związku z tym, biskup w ramach swoich uprawnień może cofnąć katechecie możliwość realizowania misji do nauczania religii za uczestnictwo w strajku zawodowym nauczycieli.
Bezpośrednim następstwem takiej decyzji może być zwolnienie pracownika przez dyrektora szkoły. W wydanym oświadczeniu Kuria podkreśliła, iż katecheta ma za zadanie realizować zakres nauczania wyznaczony przez Kościół, a nie skupiać uwagę na sprawach materialnych. Można zatem zauważyć istotną przewagę zasad konkordatu nad uprawieniami wynikającymi z Karty Nauczyciela. W tej sytuacji, nauczyciele religii – katecheci, zostają pozbawieni podstawowego prawa pracowniczego. Kuria powołuje się tutaj na statut katechety, który dopuszcza strajk, jednak katecheci nie powinni w nim uczestniczyć, ani skupiać się na kwestiach materialnych, niezgodnych z ich misją. Przykładem odebrania uprawnień do nauczania jest katechetka, która żyła w konkubinacie. Odebranie jej przez biskupa uprawnień do nauczania w szkole, przyczyniło się do zwolnienia ciężarnej kobiety z pracy. Sprawa przeciwko szkole, w której nauczycielka pracowała została skierowana do sądu.
Sąd pierwszej instancji nie opowiedział się po stronie nauczyciela. Orzekł, że katechetka nie jest objęta ochroną wynikająca z Kodeksu Pracy. Kobieta odwołała się od wyroku. Sąd drugiej instancji przyznał, że nauczycielce przysługiwała ochrona, jednak ze względu na znaczące opóźnienie z uzyskaniem przedłużenia uprawnienia do nauczania w szkole, apelacja została oddalona (sygn. VII Pa 326/15).

WK

data publikacji: 20-03-2019